Slavnostní svěšení pevnostního praporu v Josefově

Dnes se v Josefově konala slavnost svěšení pevnostního praporu. Pořadatelé ještě dodávají adjektivum „smuteční“, k tomuto již tradičnímu rituálu, na kterém se shromáždilo asi padesát účastníků i diváků. Včera na nás náhle sestoupilo mrazivé zimní počasí, ale dnes se obloha rozestoupila a po většinu odpoledne v Josefově dokonce svítilo podzimní slunce. Ti vnímavější viděli a prožívali nejen toto napětí, ale i jiné, bytostně náležející do josefovského fenoménu nesoučasné současnosti. V nedalekých sadech byla totiž ve tři hodiny odpoledne odhalována rekonstruovaná busta T. G. Masaryka. O pouhých několik set metrů dále ovšem ožívaly symboly zcela jiné. Na povrchu Shromaždiště XXX u pravého líce Ravelinu XVII vyrostl velký vojenský stan, před kterým hořel oheň, u nějž si ohřívala ruce skupina členů vojenských historických jednotek, příchozí dostal guláš a štamprli coby svého druhu smuteční host na vzpomínce nejen na pevnost – ale i na monarchii. Stanu vévodil potrét dnes již katolickou církví blahoslaveného posledního rakouského císaře Karla I. Dvě repliky polních děl dostaly příležitost zahřmít směrem na Bastion I. poté, co v jednu hodinu odpoledne velitel jednotky KVH Josefov nařídil slavnostní nástup a zazněla rakousko-uherská státní hymna. Poté skupina členů KVH Josefov slavnostně stáhla pevnostní prapor za zvuku několika salv, velitel jednotky podal hlášení přítomné postavě generála Querlonda, stavitele Josefova a byl velen rozchod.

Ti, kteří se nacházeli v čase přítomném, se pak odebrali na prohlídku podzemních minových galerií pod shromaždištěm. Ti, jejichž řečeno s Kosseleckem, horizont očekávání je obrácen směrem do minulosti, ještě předvedli palbu z kasematových prostor hlavní galerie směrem do příkopu.

Reinhart Kosseleck ve svém významném díle Vergangene Zukunft, zabývající se teorií historického času, poznává, že tento čas je strukturovaný tak, že se v něm jako aktuální žité vrstvy zkušenosti objevují roviny mnoha časů. Objevuje se fenomén oné nesoučasné současnosti, kdy se člověk pohybuje v různých časových vrstvách. V kalendářním okamžiku, který my pro sebe pojmenováváme jako ono „nyní“, jsou neustále přítomné aktuální skutečnosti z různých časových období. Proto portrét Karla I. ve vojenském stanu není rekvizitou, stejně tak, jako pro městskou reprezentaci a honoraci, není rekvizitou ona zmíněná busta prezidenta Masaryka.

Kalendář pevnosti Josefov pokračuje 30. března příštího roku, ovšem zaslechl jsem cosi o tom, že o Vánocích by se měla konat další akce, o které budeme předem zpraveni.

Příspěvek byl publikován v rubrice pevnost Josefov. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s