Ravelin XIV v Josefově – konečně bez lešení

Před pěti lety, v roce 2007, byla na josefovském Ravelinu XIV zahájena další rekonstrukční fáze, tentokrát práce na nároží pravého líce. Na podzim roku 2012 bylo sejmuto lešení a dnes jsem si poprvé prošel víceméně hotové dílo. Celé nároží je vyzděné včetně kamenného armování špice a kordonu a směrem ke špici ravelinu už začala rekonstrukce střeleckého stupně – banketu, zatím jen v zemním provedení. Na jaře příštího roku se bude zřejmě pokračovat právě zde.

Fronta Detašovaných bastionů V-VI, které vévodí ve středním pásmu právě velký Ravelin XIV, se tak pomalu začíná měnit na nejkomplexněji zrekonstruovanou pasáž opevnění. Připomeňme si, že v Josefově „stará garda“ zrekonstruovala v 70.-80. letech komplex Bastionu I, dochovaných částí Ravelinu XVII a hlavně Shromaždiště XXX s velkou částí podzemních chodeb. Mladší generace se později posunula dále příkopem směrem k Retranchmentu XVIII, ale nejrozsáhlejší práce se od roku 1992 odehrávají právě na Ravelinu XIV. Poté, co byla v poslední době stržena velká bývalá armádní hala, kryjící levou lící Detašovaného bastionu VI a nyní dokončena dlouhodobá rekonstrukce pravého nároží ravelinu, můžeme říci, že rok 2012 byl jeden z těch nejproduktivnějších.

Na záběrech je zřetelně vidět původní rozsah dochovaného zdiva a rozměr rekonstruované části ravelinu. Na závěr ještě jedna technická poznámka. Povšimněte si také improvizované vyježděné nájezdové rampy na pravém lící ravelinu směrem k nároží – takovým dosti nejistým způsobem byla nahoru dopravována zemina na vyprofilování. Nechtěl bych být v kůži řidiče staré armádní Pragy V3S, se kterou lidé z Ravelinu XIV jezdili.

One thought on “Ravelin XIV v Josefově – konečně bez lešení

  1. V pevnosti Josefov je několik organizací, ale pouze za tou na Ravelinu je stále vidět kus dobře odvedené práce! Josefov by si měl vážit takových to lidí… Fandím Vám a těším se na další osobní návštěvu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s