Uvedení knihy „Bastionové pevnosti a vojenská revoluce“ v pevnostním městě Josefov

IMG_1628V sobotu 16. května symbolicky v pevnostním městě Josefov proběhlo slavnostní uvedení mé první odborné monografie Bastionové pevnosti a vojenská revoluce. Společně s tím byla otevřena vernisáž výstavy unikátních dobových projekčních a stavebních plánů pevnosti Josefov, která vznikla péčí ing. arch. Lukáše Hudáka z asociace Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin XIV. Právě Ravelin XIV byl partnerem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy ve vydání zmíněné odborné publikace. Vernisáži výstavy a uvedení nové knihy předcházela mnou komentovaná prohlídka pevnosti Josefov včetně podzemních kasematových prostorů a střelby z dobových palných zbraní – mušket a 6liberního kasematního děla. Prohlídky se také zúčastnili zahraniční studenti FHS UK z mého kurzu v letním semestru By fire and sword… (YBH103).

Na tomto místě bych ještě jednou chtěl poděkovat všem, kteří se zasloužili o vydání zmíněné knihy. Na prvním místě chci poděkovat své manželce Janě Wohlmuth Markupové, bez jejíž trpělivé podpory by text nikdy nebyl dokončen do podoby vhodné pro vydání. Děkuji rovněž vedoucímu diplomního projektu, který stál u počátku této knihy: doc. PhDr. Janu Horskému, Ph.D. z naší fakulty, dále oponentovi PhDr. Pavlu Matlasovi, Ph.D. a rovněž editorce FHS UK PhDr. Marii Kratochvílové, Ph.D. Ze strany partnera, asociace Ravelin XIV, velmi děkuji ing. arch. Lukáši Hudákovi za trpělivou podporu a významnou pomoc při pořádání a vytváření obrazové přílohy.

Na místě se prodalo asi padesát výtisků knihy, která bude přístupná v běžné distribuci, například na http://www.kosmas.cz. Je možné si ji také zakoupit na Fakultě humanitních studií UK v Jinonicích a v Josefově na Ravelinu XIV.

Během prohlídky jsme zavítali také na Bastion IV, kde místní vojensko-historický patriot a ochránce pevnosti Vladimír Jirouš již dokončil obrovský a detailní model pevnosti Josefov, který bude 30. května v Josefově slavnostně odhalen a zpřístupněn veřejnosti. Práce trvala téměř 5 let a pan Jirouš na modelu strávil více než 4.500 pracovních hodin.

Asociace Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin XIV je jedním z nejaktivnějších vojensko-historických sdružení, dlouhodobě se zabývajících odborným studiem, ochranou a rekonstrukcí raně novověkých fortifikačních kulturních památek. V současnosti se pomalu rýsuje spolupráce s Ravelinem na dvou dalších odborných publikacích.

IMG_1450 IMG_1473 IMG_1478 IMG_1484 IMG_1490 IMG_1506 IMG_1507 IMG_1515 IMG_1520 IMG_1547 IMG_1548 IMG_1552 IMG_1616 IMG_1626 IMG_1628 IMG_1640

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s