Nové vojensko – historické kurzy na FHS UK

FHS-1-version1-afotoOd října 2015, tedy od zimního semestru 2015/2016, zahajuji na Fakultě humanitních studií UK v rámci magisterského oboru Evropské kulturní a duchovní dějiny nový dvousemestrální přednáškový cyklus, nazvaný EUROPA MILITANS (I a II), který se bude zabývat evropskými militárním dějinami od antiky až do roku 1945 v interdisciplinární perspektivě.

Válečnictví je stále jednou z převažujících lidských činností, přesto se jeho uchopení české akademické prostředí téměř nevěnuje. Válka a vojenství se tak dají připodobnit k problému s konceptem temné hmoty současné teoretické fyziky. Stejně jako fyzici i my víme, že válka a vojenství v dějinách existovaly, ale jejich význam spočívá zatím spíše v tom, jak nepřítomnost jejich zpracování zakřivuje a deformuje náš poznávací zájem. Přitom militární dějiny Evropy představují klíčové téma už jen z toho důvodu, že během dějin si Evropa a evropská modernita jako civilizace vojenskými prostředky podmanily celý zbytek světa.

Oba kurzy budou alternovat formát přednášky i semináře. Pokusíme se v nich nahlédnout dějiny skrze militární perspektivu. Vyhneme se tradičnímu konzervativnímu pojetí dějin války, soustřednému na „válečné umění“ a narace o „velkých“ bitvách a generálech. Zaměříme se naopak na válečnictví ve smyslu jeho konstitutivního civilizačního a kulturního významu a přesahu a budeme se zabývat vojenskými konflikty Evropy s jinými civilizacemi.

Kurzy seznámí posluchače s militárními dějinami Evropy skrze teoretické prostředky historiografie (tzv. nové kulturní dějiny války), historické sociologie (civilizacionistika a koncept dlouhodobého vývojového procesu vojenské revoluce) a kulturních dějin (zejména symbolická historická antropologie). Nedílnou součástí kurzů je srovnávací perspektiva, zkoumající evropskou expanzi a války s jinými civilizačními okruhy.

Kurz EUROPA MILITANS I (YMD046) se zabývá antickými počátky evropského vojenství s důrazem na řeckou, makedonsko/helénistickou a římskou tradici. Dále pokračuje jejím zhroucením po pádu Západořímské říše a evropským vojenstvím raného a vrcholného středověku, s důrazem na mezicivilizační konflikty zejména s islámským světem. Kurz zakončujeme proto-revolučním obdobím 14/15. století, připravujícím půdu pro nastartování vývojového procesu První vojenské revoluce.

Kurz EUROPA MILITANS II (YMD047) se zabývá vojenstvím během evropského raného novověku a 19. a 20. století až po konec II. světové války. Začíná Italskými válkami, které v roce 1494 zahájily zrychlenou modernizaci evropského vojenství, přes francouzské revoluční a napoleonské války v roce 1793 až do I. a II. světové války. Zpracovává tak období takzvané První a Druhé vojenské revoluce. Skrze zkoumání Velké severní války stopujeme počátky ruské historické expanze a agrese směrem do Evropy a sledujeme také zrod a vzestup pruského militárního státu. Průmyslová revoluce a nástup evropské modernity jako nové civilizace hluboce ovlivnily evropské vojenství, vtiskly mu národní a industriální ráz a definitivně upevnily evropskou převahu nad ostatními civilizačními okruhy. Tímto tématem kurz zakončíme.

Každý kurz je ohodnocen 3 ETCS kredity.

Příspěvek byl publikován v rubrice FHS UK, studium. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s