Silvestrovské střelby v areálu Ravelinu XIV

Dnes se tradičně konala jedna ze slavností josefovského roku, Silvestrovské střelby v areálu Ravelinu XIV na jihozápadní frontě pevnosti. Zúčastnili se jí členové sdružení Ravelin XIV a Klub vojenské historie Josefov a několika dalších, z Hradce Králové, Vysokého Mýta a dalších míst. Na místě bylo přítomno více než stočlenné publikum a organizátoři uspořádali i program pro děti z dětských domovů. Přeji všem členům vojensko-historických sdružení i jejich příznivcům nejen z Josefova vše nejlepší do Nového roku!

Nástup příslušníků vojenských historických jednotek – Ravelin XIV a KVH Josefov. Za nimi pravá dělostřelecké kasemata reduitu, jedna z celkově zrekonstruovaných pasáží.

Členové KVH Josefov a dalších jednotek s replikami historických děl, kteří pálili salvy ze střechy šíjové prachárny reduitu.

Pálilo se také z repliky šestiliberního děla z krajní dělostřelecké pravé kasematy. Na vrchní části objektu u kordonu a vnější vrstvy opláštění je jasně vidět hranice mezi zachovanou a zrekonstruovanou částí zdiva.

Návštěvníků bylo opravdu mnoho. Vlevo oznamuje program akce ing. arch. Lukáš Hudák, člen sdružení Ravelin XIV.

Pohled z dělostřelecké kasematy.

Návštěvníky čekala i kratší přednáška o historii pevnosti. Letos se týkala detailů specifické josefovské pevnostní dispozice – detašovaných bastionů, předsunutých před hlavní obranné pásmo. Jejich vznik totiž souvisí nejen s vojensko-inženýrskými úvahami, ale také s reflexí dobové barokní vojenské kurtoazie a zvykového válečného práva.

Na závěr proběhla ještě série výstřelů z kasematy reduitu Ravelinu XIV.

Na místě byly přítomny i štáby ČT24, Radia Impuls a dalších médií. Českou televizi lze pochválit za ještě snesitelnou úroveň zkomolení názvosloví a celé problematiky.

O celé akci se objevila krátká reportáž ve zprávách ČT, odkaz je zde. Začátek asi v čase 17:00.

One thought on “Silvestrovské střelby v areálu Ravelinu XIV

  1. Jen bych upřesnil několik detailů. Velké poděkování patří i tobě – ten, který připravil onu přednášku o systému pevnosti Josefov. Při pochodu pod otvory dělostřeleckých kasemat Reduitu jdou jednotky v tomto pořadí: Ochránci Památek Pevnosti Josefov Ravelin No. XIV, KVH Josefov, Spolek přátel vojenské historie Josefov, 32. dělostřelecký šik C.a K. a jako poslední KVH Trutnov.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s