Pevnost Naarden III.

Třetí díl prohlídky pevnosti Naarden se bude věnovat pohledu z kryté cesty na hlavní i střední obranné pásmo. Zahájili jsme jej u batardeau před saillantem bastionu Oud Molen. Prohlídka pevnosti je poněkud obtížnější, než jsme zvyklí z Terezína nebo Josefova, neboť zavodněný hlavní příkop přirozeně znemožňuje zblízka studovat hlavní a střední obranné pásmo. Přesto je možné většinu obvodu pevnosti obejít po kryté cestě. My jsme prošli od saillantu bastionu Oud Molen kolem bastionů Nieuw Molen a Turfpoort až k bastionu Promers. Pohled z kryté cesty odhaluje, že téměř všechny pevnostní prvky v této pasáži, ostatně jako v celé pevnosti, jsou přímo vzorně udržované a ve vynikajícím stavu. Pozn.: článek obsahuje 32 fotografií ve vysokém rozlišení, jeho načítání může být pomalejší.


Pohled na saillant bastionu Oud Molen, ze kterého vyráží jedno ze dvou batardeau, rozdělující zavodněný hlavní příkop i inundace na dvě části. Bastion Oud Molen byl původně zbudován v rámci starší Seefront podle staroholandské školy, později jej Storff de Belleville upravil na standard své Landfront. Jeho levá polovina tak je opatřena konkávním etážovým bokem, krytým orillonem, pravá polovina je prostá s rovným bokem. Kůly značí průplav ze zavodněného hlavního příkopu do rovněž zavodněného druhého příkopu kryté cesty.

Detaily batardeau a saillantu bastionu Oud Molen.

Levý líc bastionu Oud Molen.

Detail kasematové baterie v levém líci bastionu Oud Molen, která ovládala příkop ravelinu Oud Molen – Nieuw Molen.

Nároží pravého boku a líce ravelinu Oud Molen – Nieuw Molen.

Stejná pasáž.

Pohled na krytou cestu před pravou lící ravelinu Oud Molen – Nieuw Molen.

Ravelin Oud Molen – Nieuw Molen.

Zde je zřetelně patrný hlavní defekt Bellevillovy dispozice, který mu vyčítal Menno van Coehoorn. Raveliny jsou příliš malé a navíc nevhodně opatřené boky, takže nezastírají zcela kurtinu za nimi. Tento handicap podle všeho nevyváží ani v pozadí jasně viditelná dvojitá kasematová baterie v kurtině u pravého boku bastionu Nieuw Molen, která mířila právě na shromaždiště kryté cesty u levého boku ravelinu Oud Molen – Nieuw Molen.

Pohled do vnějšího zavodněného příkopu kryté cesty.

Levý líc ravelinu Oud Molen – Nieuw Molen.

Znovu pohled na členění fronty Oud Molen – Nieuw Molen.

Záběr na pravý líc bastionu Nieuw Molen. Zde je názorně vidět vertikální členění jeho valu, které v Bellevillově koncepci původně vytvářelo cosi jako zemní retranchment. V poněkud zjednodušené schematické podobě je to viditelné ve Sturmově plánu Naardenské dispozice v prvním článku o pevnosti Naarden.

Pohled na saillant bastionu Nieuw Molen. Na jeho povrchu se nachází parkoviště pro návštěvníky města.

Pohled zpět podél pravého líce bastionu Nieuw Molen. V pozadí je vidět jasně mohutná flankovací etážová baterie v levém boku bastionu Oud Molen, ovládající hlavní příkop.

Kasematová baterie a levém líci bastionu Nieuw Molen, ovládající příkop podél pravého líce ravelinu Nieuw Molen – Turfpoort.

Pohled na pravý bok a líc ravelinu Nieuw Molen – Turfpoort.

Znovu kasematová baterie v levém líci bastionu Nieuw Molen.

Pasáže u ravelinu Nieuw Molen – Turfpoort.

Zde se dostáváme k bastionu Turfpoort, kde je umístěno Pevnostní muzeum. Zde znovu pohled na kasematovou baterii v jeho pravém líci, která ovládá příkop podél levého boku a líce ravelinu Nieuw Molen – Turfpoort. Bastion Turfpoort je díky přítomnosti muzea ze všech částí pevnosti nejzachovalejší a nejlépe renovován.

Pohled na traverzy dělostřeleckých postavení na pravém líci bastionu Turfpoort.

Pohled znovu na řešení flankovací palby v hlavním příkopu – směrem na baterii v pravém boku bastionu Promers.

Pohled na saillant bastionu Turfpoort.

Krytá cesta před saillantem bastionu Turfpoort.

Pohled na partii levého líce bastionu Turfpoort, v pozadí kurtina Turfpoort – Promers a stejnojmenný ravelin.

Pravý bok a líc ravelinu Turfpoort – Promers.

2 thoughts on “Pevnost Naarden III.

  1. Pěkný, moc.
    Při konceptu pevnosti Josefov, se v plánech objevují i návrhy na dělostřelecké kasematy za plentou lící bastionů – tak jako to mají zde.
    Nemáš náhodou nějakou fotku z muzea Komenského? Před x lety jsem s tímto návrhem jako studentík na architektonické praxi vyhrál interní soutěž a koukal jsem na jejich stránkách, že tam mají naši vizualizaci expozice.

  2. Na Komenského muzeum jsem naneštěstí neměl čas, museli jsme se zase posunout, takže mám jen fotografii jeho pomníku, stojícího před kostelem…. Ty kasematy za orillonem myslíš ten geometricky pravidelný zřejmě Pellegriniho návrh, který má etážové bloky a ravelin s tenaillony a bonnetem?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s