Jarní Terezín

DSC_1572(UPRAVENO 13. 5. 2015) Dnes jsem se vydal s kolegou Lukášem z asociace Ravelin XIV na jarní obhlídku a procházku kolem pevnosti Terezín. Prošli jsme většinu obvodu pevnosti po kryté cestě a prošli jsme také hlavním příkopem kolem Kontrgardy XXII k Ravelinu XVIII s reduitem. Kontrgarda je bohužel od roku 2006 poškozená povodněmi a při dnešní návštěvě se zdá, že v části před špičkou Bastionu V došlo k dalšímu sesuvu zeminy na kontreskarpě. (DOPLNĚNÍ) Během dalšího zkoumání jsme od kolegů z KVH Pevnost Terezín naštěstí zjistili, že kupa zemina není následkem dalšího sesuvu, ale současné snahy vyčistit podzemí kontrgardy od následků posledních záplav. Děkujeme za informaci a kolegům přejeme hodně zdaru v další práci!

Dále jsme zjistili, že jedno z batardeaux s panenkou v hlavním příkopu u Vypouštěcích stavitel pevnosti je již vcelku vážně poškozené náletovými dřevinami. Voda se na pevnosti dále podepsala tím, že v úsecích kryté cesty kolem Ravelinu XVIII došlo k několika novým propadům.

U Retranchmentu bastionu V stále probíhají rekonstrukční práce v souvislosti s projekty z evropských peněz. Zdá se, že práce se soustředí na sanaci poškození, které na objektu způsobila vlhkost. Uvidíme, jak opravy dopadnou, protože se podle všeho v Retranchmentu se nejedná o marginální problém. Pokud hovoříme o vodě, pak jsme si povšimli, že kyneta podél obou líců Ravelinu XX má na několika místech problém s průtočností.

Pevnost Terezín je fascinující objekt. Strávili jsme také delší chvíli u reduitu Ravelinu XVIII a diskutovali jsme starou známou „záhadu flankovací palby na Osmnáctce“. Zdálo by se, že podle mezierského normativu má flankovací palba z kasematových baterií reduitu chránit prostor hlavního příkopu až ke špičkám bastionů IV a V. Podle průzkumu situace na místě ale výstřelné pole baterií sahá sotva do poloviny líce příslušného bastionu. Co to znamená pro koncepci obrany pevnosti? Před špičkami bastionů IV a V by podle všeho muselo podle pravidelného vaubanovského útoku proběhnout sestoupení do hlavního příkopu a jeho překročení, podminování špiček bastionů a následně jejich odpálení pro účely vytvoření průlomu. Tyto otázky podle všeho bude možné zodpovědět, až někdo prozkoumá příslušné prameny, hlavně memoáry, týkající se koncepce obrany pevnosti.

Přináším několik fotografií z dnešní průzkumné procházky kolem Terezína.

DSC_1417 DSC_1424 DSC_1431 DSC_1448 DSC_1470 DSC_1479 DSC_1484 DSC_1496 DSC_1505 DSC_1507 DSC_1513 DSC_1526 DSC_1535 DSC_1541 DSC_1564 DSC_1565 DSC_1572 DSC_1577

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s