První jarní sobota v Josefově

levy_lic_10Dnešní sobotu jsem strávil po dlouhé době v Josefově u kolegů z občanského sdružení Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin XIV, kteří dlouhá léta renovují a spravují rozsáhlý areál kolem stejnojmenného pevnostního prvku. Za tu dlouhou dobu, co jsem absentoval, se na místě stalo mnoho zajímavého.

Zmizela stará armádní hala podél levého boku Detašovaného bastionu VI a celý areál tak minimálně z pravé strany pohledově již umožňuje spatřit Querlondovu koncepci uspořádání třísměrné flankovací palby, chránící špičky ravelinů, kudy by na pevnost směřoval pravidelný útok. Velké terénní plochy byly zarovnány a osety trávou. Dnes bylo na ravelinu velmi rušno.

Pracovali jsme na trativodu, odvádějícím spodní vodu zpoza šíje ravelinu (musely se odsunout panely, kryjící vnitřní komunikaci), dokončovalo se umístění hydrantů v areálu, celý den byla místní V3Ska v permanenci a odvážela z areálu tuny vytěžené zeminy a stavební suti. Probíhaly práce na zarovnávání terénu…

U pravého boku Bastionu IX je již do značné míry zrekonstruována stará armádní budova, kde vzniklo nové výborné zázemí se sociálním zařízením, kuchyní a „klubovnou“.

Areál Ravelinu XIV je tak i nadále nejintenzivněji rekonstruovaným prostorem zachované bastionové pevnosti na našem území.

sije_6  levy_lic_6pohled_z_praveho_lice_5 budova_pravy_lic_9 budova kone

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s