Výstava La France en relief

V Pařížské Invalidovně se na přelomu roku 2011/2012 konala nesmírně zajímavá výstava, kterou se mi bohužel nepodařilo navštívit – La France en relief. Její doba konání byla velice krátká, od 17. ledna do 18. února. Výstava přinesla množství reliéfních modelů, vlastně plastických map francouzských bastionových pevností z 17. až 18. století.
Internetové stránka výstavy. http://lafranceenrelief.maison-histoire.fr nicméně přináší několik kompletních modelů v interaktivním 3D zpracování. Přístup je dosti náročný na datové přenosy, ale možnost téměř doslova si projít například raně novověký opevněný přístav Toulon z pohledu za to rozhodně stojí.

Modely, reprezentace pevnosti, jsou s historií bastionového opevnění úzce spjaty. V 17. století nabyly značně vojensko-strategické důležitosti, neboť představovaly pomůcky při studiu vojenského inženýrství a plánování obléhacích operací. Ve zmíněné Invalidovně, pařížském Hotel des Invalides se stabilně nachází patrně nejvýznamnější sbírka, Musée des Plans-Reliefs, kolekce podrobných modelů francouzských pevností, které vzniklo jako vojenská pomůcka v roce 1668 na popud ministra války Louvoise. V roce 1668 byl jako zhotoven první model pevnosti Ath. Zde je použito méně podrobné měřítko 1:600 a do dnešní doby se zachovalo 101 jednotlivých modelů. V České republice je jediným ekvivalentem již starší model pevnosti Hradec Králové z let 1908-1916, vyrobený Františkem Žaloudkem, zachycující pevnost v období krátce před prusko-rakouskou válkou. Poněkud jiný přístup zvolilo současné občanské sdružení Muzeum olomoucké pevnosti, pro které sochař Jiří Žlebek nyní připravuje reliefní bronzový model v měřítku 1:250 o rozměrem 6,6×7,5 metru, zachycující olomouckou bastionovou pevnost po dokončení ve stavu z roku 1757. Vzhledem k této koncepci nebude model obsahovat příliš detailů.

V Josefově na velkorysém modelu pevnosti o rozměru přibližně 5×5 metrů pracuje člen sdružení Bastion IV Vladimír Jirouš, více informací je v textu mé práce a pro aktuální zprávy o postupu prací je nejlépe navštívit přímo webové stránky sdružení http://www.bastion4.cz.

Pozn.: na fotografii je zachycen reliéfní model pevnosti Charleroi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 thoughts on “Výstava La France en relief

  1. Tak jsem na to koukal a je strašná škoda, že Fakulta architektury nepodpořila grant katedry Modelovací laboratoře ke spolupráci s Google a Sketchupem. Tímto grantem by se započalo s modelací významných památek a měst ČR právě v programu Sketchup. Pevnost Josefov by byla jedním z prvních :-), protože jsem tam byl zaseknut i já – teď to bude zase na delší čas zimních večerů doma – mimochodem základ je dán – viz. moje diplomka.

  2. Mno, tak to je určitě škoda 🙂 … francouzské sbírky mají ve vytváření reliéfních modelů více než třistaletý náskok a bylo by dobré jej poněkud stáhnout… Myslíš, že by se pomocí zmíněných nástrojů udělal reliéf stávajícího stavu? To by bylo velice dobré… model, na kterém pracují na B4, pokud vím zachycuje pevnost ve stavu těsně po dokončení…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s